ДГ "СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЙ ",с.Батак работи по проект "Силен старт " по всички модули на проекта. Допълнително обучение по български език е най- важната и необходима дейност за по- пълноценно усвояване на езика за общуване от децата .
От 01.07.23 – 31.12.2023 ДГ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Батак, общ. Павликени работи по проект REACT – Проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран по Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж(ОП НОИР)2014-2020г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове ,с конкретен бенефициент –Министерство на образованието и науката (МОН)
Работихме по следните дейности:
Дейност 1: Допълнително обучение по български език за децата от уязвими групи в системата на предучилищното образование .
Дейност 3: Работа с родители (за детски градини)-нова дейност.Дейността е планирана с цел постепенна промяна на нагласите чрез целенасочена работа с родителите, която може да има ключова роля не само за успешното включване в първи клас, но и за превенция на отпадането от училище в следващите класове.
Не е назначаван педагогически и непедагогически персонал.
МОСВ и ПУДООС обявявиха конкурс в рамките на НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ „ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА – 2023г. на тема:„ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ “
Име на проекта :“ ВНЕДРЯВАНЕ НА СИСТЕМА ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ИНФОРМИРАНОСТТА ЗА ВЪТРЕШНАТА СРЕДА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА И ИНОВАТИВНИ И ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ ЗА ПО-ДОБРО ЗДРАВЕ НА ДЕЦАТА И АНГАЖИРАНОСТ С ОКОЛНАТА СРЕДА“ Вносител на проекта е Детска градина „Св.св.Кирил и Методий“,партньор по който е фирма SENSTATE tehnologist .Имайки предвид ,че вътрешна среда в детските градини е от изключително значение за гарантиране на доброто здраве на децата, особено за чувствителните групи с дихателни проблеми и с повишена чувствителност на белодробната система от значение е управлението на детската градина да има ясна, изчерпателна, измерима и навременна информация за нивото на замърсяване на въздуха, за да може да предприема правилни мерки. Все повече се наблюдават подобни решения в световен план, при които във вътрешната среда на учебното заведение се внедряват естествени елементи на околната среда и природата.
Основните цели на проекта са:
1.Да се подобри вътрешната среда в детската градина чрез инсталиране на модерни устройства за мониторинг на качеството на въздуха във вътрешна среда и свеждане на цялостната информация по достъпен начин и своевременно до управлението на детската градина за добиване на пълна картина за качеството на въздуха и моментално идентифициране в случай на превишени стойности, които представляват риск за здравето на децата;
2. Да се подобри възприятието за близост до природата и усещането на хармония и спокойствие чрез инсталирането на стена от вечно зелен скандинавски жив мъх.
Специфични цели : Да се гарантира осигуряването на здравословна среда в помещенията на детската градина за значително редуциране на рисковете за здравето на децата, свързани с качеството на въздуха, който дишат;
Да се осигури модерен инструментариум на мениджмънта на детската градина за идентифициране на проблеми със средата в помещенията за да се гарантира своевременна реакция и правилни и адекватни дългосрочни мерки и да се покаже ангажираност за здравето на децата и околната среда чрез използване на най-модерните технологии;
Бяха изградени точки за мониторинг в реално време на качеството на вътрешния въздух в 3 помещения за смесена група деца.
В рамките на изпълнението на тази дейност бяха закупени и инсталирани модерни устройства за следене на качеството на въздуха, които предават данни в реално време, както и интерактивно устройство за визуализиране на данните от всички точки:Професионално устройство за качеството на вътрешния въздух Senstate Air Advanced Quality Monitor, което измерва следните параметри: температура, влажност, налягане, bVOC (органични летливи съединения), eCO2 и индекс за качеството на въздуха, базиран на стандартизирана методология по стандартна спецификация на федералното здравно министерство на Германия. Интерактивен дисплей за визуализиране на данните за качеството на въздуха Senstate Interactive Display 13.3 inch с включен визуален компонент за визуализиране на данните от всички устройства със следните параметри:
- Препоръки: показва препоръки за дейностите във вътрешната среда съгласно спецификацията на индексът на качеството на въздуха
- Исторически данни: 24 часови исторически данни за качеството на въздуха в съответния цвят на замърсяването
- Дисплей: 13.3“, Touch Screen, IPS матрица, комуникация по WiFi
Поставени са 3 броя Зелени стени от вечно зелен естествен мъх с размер 150 х 80 см. ,като не са избрани самоцелно, а след внимателно обследване за ефектите й върху качеството на атмосферния въздух. В този смисъл те се явяват комплементарни на внедряваното технологично решение – станцията за измерване на въздуха и подчертават неговата екологична стойност. Зеленият мъх е доказан, че притежава антимикробни свойства. Благодарение на консистенцията си, мъховете "дишат” по специален начин и това спомага за пречистване на въздуха от замърсители като прах, цигарен дим и пепел. Създава чувство за мекота, комфорт и усещане за автентична свежест. Притежава релаксиращ ефект и облекчаващи умората свойства. Същевременно е устойчив във времето и изисква минимални грижи за поддръжка, като полезният живот на една зелена стена е до 10 години. Проектът е изцяло финансиран от ПУДООС,много малка част се финансира от детската градина.Това е и единственият спечелен от детска градина проект на територията на община Павликени.ДГ „Св.св.Кирил и Методий“ и лично г-жа Богдана Хаджиева –директор изказват своята благодарност към г-н Светослав Станчев и г-н Жельо Желев за помощта, подкрепата,която ни оказваха и реализацията на проекта.