17 ноември – ден на четенето

Трябва ли винаги да учим децата си с книги? 

Нека първо да ги научим да гледат към звездите, да се възхищават на слънцето и планините. 

Нека ги запознаем с дърветата, с пеперудите и цветята. Да събудим у тях възхита и възторг към цвета на живота. 

Едва тогава те ще се научат да мислят. А щом започнат да мислят, ще започнат да питат. Тогава им дайте книга.

Четенето ще повиши преди всичко уменията на младите да извличат и анализират информация от различни източници, да я съпоставят с онова, което им е известно към дадения момент, за да вземат адекватни и информирани решения за себе си и за общността, в която живеят. Целта на инициативата е да се насочи вниманието на малки и големи към четенето като фундаментален процес за развитието на грамотността, трупането на знания и усвояването на умения.

“Запознайте детето с природата, едва тогава му дайте книга. Природата е учител на всички, която не може да бъде подражавана и не може да се заблуди.”Жан Жак Русо

Малки палавници –ето предложени за вас книжки ,които мама или татко могат да ви четат:

  • „Приключенията на Лео и Лили“ – серия от книги, които разказват за две деца, които пътуват из света и се запознават с различни култури, животни и растения.
  • „Природата и ние“ – серия от книги, които обясняват на децата основни понятия за природата, като сезоните, времето, водата, растенията и животните.
  • „Биберонът на Кики“ – книга, която разказва за морското свинче Кики, което не иска да се раздели със своя биберон и се сблъсква с различни проблеми и приключения.